Robot Süpürge Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Robot süpürge ile birlikte teknolojinin dur durak bilmeden gelişmesiyle beraber her geçen hayatımızı kolaylaştıracak yeni ürünler karşımıza çıkıyor. Bu ürünlerden biri de robot süpürgelerdir. Yıllardan beri kullanılan elektrikli süpürgelere adeta devrim niteliği kazandıran robot süpürgeler, uzaktan yönetim sistemi ve akıllı sensörlere sahiptir.

Robot süpürgeler sayesinde hiçbir şeye el sürülmeden bütün evin süpürülüp temizlenmesi mümkündür. Büyük bir kullanım kolaylığı sunan teknoloji harikası bu robotların farklı model seçenekleri bulunmaktadır. Yazımızın devamında robot süpürgelerle ilgili tüm detayları aktarmanın yanında en iyi robot süpürge modelleri hakkında da önemli bilgiler vereceğiz.

Robot Süpürge hakkında her şey
Robot Süpürge hakkında her şey

Robot Süpürge Nedir?

Yıllardan beri evlerimizde yerleri ve etrafı temizlemek için elektrikli süpürgeler kullanırız. Bu elektrikli süpürgeler, insan gücüyle çalışmasının yanında kablo düzeneğine sahiptir. Robot süpürgeler ise elektrikli süpürgelerden farklı olarak insan gücüne ihtiyaç duymaz. Bütün işi kendi halledebilen robot süpürgelerde priz ve fiş gibi konularla uğraşmaya da gerek yok.

Şarj ile çalışan robot süpürgeler, sahip olduğu sensörler sayesinde kendi başına bütün evi gezip temizlik yapabilmektedir. Bütün bu hayatı kolaylaştırıcı özellikleri sayesinde robot süpürge yorumları hep çok olumludur ve kısa sürede herkesin beğenisini kazanmayı başarmıştır.

Robot supurge haritalama
Robot supurge haritalama

Robot Süpürge Kullanımı

Robot süpürgeler kullanımı, geleneksel elektrikli süpürgelerden oldukça farklı özelliklere sahiptir. Bu farklı özellikler, ilk kullanımda kafa karıştırıcı görünebilir. Ancak robot süpürge kullanım kılavuzu inceleyerek veya paylaşacağımız bilgileri dikkatlice okuyarak ürünü çok rahat bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Ürünün en büyük özelliklerinden biri, bulunduğu ortamı hızlıca öğrenebilmesidir. Bunu içerisinde bulunan navigasyon sistemi ve haritalandırma özelliğiyle yapmaktadır.

Sizin bu noktada yapmanız gereken tek şey süpürgeye komut vermektir. İçerisindeki AWARE zekâ sistemi sayesinde yönünü kendi bulabilen robot süpürgeler, temizleme düğmesine basıldığında odanın büyüklüğünü hesaplayarak hafızasına kaydediyor. Bu noktadan sonra da temizlik işlemi başlıyor. Vereceğiniz komut ile ister odanın tamamını isterseniz de belirli bir bölgenin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu bakımdan robot süpürge kullanım alanları oldukça geniş diyebilirsiniz.

Robot Süpürge Avantajları Nelerdir?

Robot süpürgenin insanlara ve ev yaşantısına sunduğu çok sayıda avantaj vardır. İnsan gücüne ihtiyaç duymaması sayesinde efor sarf etmeden tüm evi temizleyebiliyor olmanız, robot süpürge avantajları arasında ilk sırada yer almaktadır. Öte yandan robot süpürgelerin oldukça düşük sesle çalışıyor olması da bir başka önemli avantajdır. Bu sayede günün istediğiniz saatinde kimseyi rahatsız etmeden evinizi temizleyebilirsiniz.

Evinizde hayvan besliyorsanız robot süpürgeler size büyük kolaylık sağlayacaktır. Hayvan besleyen kişiler arasında robot süpürge tavsiye oranı çok yüksektir. Zira her an etrafa dağılabilen hayvan tüylerini temizleme konusunda oldukça maharetlidirler. Ürünün priz ve fişe ihtiyaç duymadan şarjla çalışıyor olması da bir başka önemli avantajıdır. Son olarak robot süpürgelerinizi akıllı telefonlarınız üzerinden kolaylıkla yönetebildiğinizi de belirtelim.

Robot supurge hayvan tuylerini cekiyor mu
Robot supurge hayvan tuylerini cekiyor mu

Robot Süpürge Hayvan Tüylerini Temizleyebiliyor mu?

Günümüzde binlerce insan evinde hayvan beslemektedir. Özellikle kedi, köpek başta olmak üzere tüylü hayvan besleyenlerin en çok şikâyet ettiği konulardan biri tüy dökmeleridir. Ev içinde sürekli hareket eden hayvanın dökülen tüylerini temizlemek çok meşakkatli olabiliyor. Robot süpürge hayvan tüyü temizleme konusunda da büyük kolaylık sağlıyor.

Robot supurge kedi tuyu
Robot supurge kedi tuyu

Önceki başlıklarda da bahsettiğimiz üzere robot süpürgeler, içerisinde yapay zeka barındırmaktadır. Bu yapay zekayla birlikte ev içerisinde temizlenmesi istenen her bölge, kızılötesi sistemle haritalandırılıp en dip noktaya kadar hiçbir kir bırakmadan temizlenmektedir. Hayvan tüyleri gibi can sıkıcı kirler de robot süpürgeler tarafından es geçilmeden en iyi şekilde temizlenir. Sonuç olarak hayvan besleyenlere de gönül rahatlığıyla robot süpürge tavsiye edilebilir.

Robot supurge temizligi
Robot supurge temizligi

Robot Süpürge Nasıl Temizlenir?

Evin her köşesini insan gücüne ihtiyaç duymadan kendi başına temizleyebilen robot süpürgelere belirli aralıklarla temizlik yapmak gerekiyor. Zira süpürge, gün içerisinde temizlik sırasında topladığı kiri içerisindeki hazneye depolamaktadır. Haznenin dolup robot süpürgenin çalışmasını engellememesi ve kötü koku yaymaması için mutlaka içini temizlemelisiniz. Kullanıma sıklığına bağlı devamlı robot süpürge temizliği yapılması öneriliyor.

robot supurge temizleme
robot supurge temizleme

Robot süpürgenin içerisindeki hazneyi iyice boşalttıktan sonra fırça başlıklarını yıkamayı da ihmal etmeyin. Süpürgenin fırça başlıklarını yerlerinden çıkartın ve iyice yıkayın. Yıkadıktan sonra tek tek ve derinlemesine temizledikten sonra tekrar aynı yerlerine yerleştirin. Robot süpürge fırçasını da düzenli şekilde yıkayın. Zira ana süpürge fırçası, toz ve kirleri toplayabiliyor. Robot süpürge temizlik için kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Robot süpürge Suyu Çekebiliyor mu?

Evimizde toz, kir ve pisliğin yanı sıra sıvılarla da uğraşmak zorunda kalabiliyoruz. Yere dökülen sıvı maddeleri en iyi şekilde nasıl temizleyeceğimizi bazen bilemeyebiliyoruz. Peki, sevilen temizlik ürünü robot süpürgeler bize bu konuda yardımcı olabilir mi? Sorunun cevabı evet! Bugün üretilen süpürgelerin birçoğu suyu çekebilir. Zira içerisinde sıvı tankı vardır. Öte yandan sıvı tankı olmayan modellerin sıvı çekebilmesi mümkün değildir. Çünkü bu amaçla tasarlanmamıştır. Sonuç olarak robot süpürge suyu çekebiliyor ama modele göre bu durum değişebilir.

Eğer alacağınız süpürgenin sıvı emmesini istiyorsanız mutlaka incelediğiniz modelin özelliklerinde sıvı tankının olup olmadığını kontrol edin. Yeni üretilen birçok modelde bu tank olmasına karşın giriş seviyesi modellerde bulunmayabilir. Kir ve pisliğin yanı sıra sıvı da temizleyebilen bir ürün almak için en iyi robot süpürge modellerini incelemelisiniz.

Robot Süpürge Kaç cm Koltukların Altına Girebilir?

Evde temizlik yaparken en çok zorlanılan kısımlardan biri koltuk altlarıdır. Koltuklarımızın altları ve dip köşeler hem çok çabuk kirlenen hem de temizlemesi zor bölgelerdir. Çünkü bu yerlere ulaşmak hiç de kolay değildir. Robot süpürge almayı düşünen kişiler bu ürünlerin koltuk altlarını süpürüp süpüremediğini merak etmektedir. Endişelenmeyin, robot süpürge koltuk altı temizliği yapabiliyor.

Robot supurge koltuk altina girer mi
Robot supurge koltuk altina girer mi

Öte yandan her koltuğun yerden yüksekliği farklı olduğu için bu süpürgelerin koltuk altlarına girme ve tırmanma konusundaki maharetleri de ayrıca kafalara takılabiliyor. Robot süpürge tırmanma eşiği genelde 2 cm civarındadır. Bu rakamın hemen her model için aynı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Robot Süpürge Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Robot süpürge satın alma kararı verip araştırmaya başladığınızda karşınıza çok sayıda farklı model çıkmaktadır. Bu kadar çok seçeneğin arasında doğru modeli tercih etmek isterken kafa karışıklığı yaşanabilir. Doğru robot süpürge tercihi için dikkat etmeniz birkaç husus vardır. Bunlar; evinizin büyüklüğü, evde köpek olup olmadığı, halı veya parke olup olmadığı ve bütçe olarak sıralanabilir.

robot supurge koltuk temizlik
robot supurge koltuk temizlik

Bazı robot süpürge modelleri küçük alanları rahat temizleyebiliyorken büyük alanlarda zorluk yaşayabiliyor. Bu yüzden eviniz 112 metrekareden büyükse daha yüksek özellikli bir model almalısınız. Ayrıca koltuk altlarınızın genişliğini de dikkate alarak 9,4 cm uzunluğundaki süpürgeleri tercih etmemelisiniz. Çünkü bu uzunluktaki bir robot süpürge, kanepe veya koltuğun altına giremeyecektir. Ayrıca evinizde halı, parke veya her ikisini kullanıp kullanmadığınız da önemlidir.

Bazı modeller parke yüzeylerini temizlemek konusunda iyiyken bazıları ise halılar da daha iyidir. Özellikle halı ağırlıklı bir evde yaşıyorsanız daha üst modeller almalısınız. Çünkü alt modeller halı püsküllerine takılabilmektedir. Son olarak kedi veya köpek besliyorsanız hayvan tüylerin temizliği için mümkün olduğunca robot süpürge özellikleri yüksek olan modellere yönelmelisiniz. Zira giriş seviyesi modeller tüy temizleme konusunda yetersiz kalabiliyor.

Robot Supurge nasil kullanilir
Robot Supurge nasil kullanilir

En Memnun Kalınan Robot Süpürge

Teknolojik ürün tercih ederken karar vermek oldukça zordur. Zira üreticiler karşımıza çok sayıda farklı model koyar ve bu modellerin hangisinin en iyisi olduğunu anlamak kolay değildir. Aynı şey robot süpürgeler için de geçerlidir. Özellikle ülkemizde nispeten yakın dönemlerde yaygınlaşan bu süpürgeler için doğru tercihi yapmak daha zordur. En iyi robot süpürge alıp uzun yıllar kullanmak istiyorsanız bu alanda öne çıkan birkaç markaya yoğunlaşabilirsiniz.

Robot süpürge satın almak istiyorsanız Fakir, Viomi ve Xiaomi gibi markaları tercih edebilirsiniz. Özellikle dünyada ve ülkemizde birçok farklı ürün portföyüyle tanınan Xiaomi markası, robot süpürge konusunda da oldukça başarılıdır. Xiaomi robot süpürge ürünleri, uygun fiyat ve yüksek kalitesiyle severek kullanılmaktadır. Öte yandan yılların güvenilir markaları Fakir ve Viomi’nin ürünleri de başarılı özelliklere sahiptir.

Robot supurge markalari
Robot supurge markalari

Robot Süpürge Markaları

Bu konuda önceki başlığımızda birkaç bilgi verdik ancak daha da detaylandırmak iyi olacaktır. Xiaomi, robot süpürge konusunda gerek Türkiye’de gerekse dünya çapında en çok bilinen ve tercih edilen markadır. Nispeten uygun fiyatlı ve kaliteli ürün yelpazesi sayesinde Xiaomi robot süpürge çok tercih edilen robot süpürge markaları arasındadır. Ancak pazarın tek başarılı markası elbette ki Xiaomi değil.

En çok talep gören robot süpürge markaları şunlardır;

 • Xiaomi
 • Dyson
 • Samsung
 • Fakir
 • Arçelik
 • Beko
 • Fantom
 • Tefal
 • Roborock
 • Tcl
 • Dolphin
 • Viomi
 • Roidmi
 • Vestel

Robot Süpürge Modelleri

Robot süpürge seçiminde hangi markaları tercih edebileceğimiz konusunu hallettiysek şimdi de modellere değinelim. Robot süpürge modelleri konusunda da en az markalar kadar, hatta daha fazla, kafa karışıklığı yaşandığı söylenebilir. Çünkü aynı markanın onlarca farklı modeli bulunabiliyor. Bu yüzden hangisini alsam diye çok kez gidip gelebilirsiniz.

Eğer nispeten uygun fiyatlı bir robot süpürge almayı planlıyorsanız Xiaomi’nin Mi Robot Vacuum-Mop 2 veya Tefal RG7447 X-Plorer Serie 60 modeline göz atabilirsiniz. Fiyatı uygun olmasına rağmen ürün, bir robot süpürgeden beklenen her şeyi yüksek başarıyla yapabiliyor. Biraz daha üst seviye özelliklere sahip bir süpürge almak isteyenler için Roborock S5 Max veya Roidmi Eve Plus, doğru tercihler arasında olabilir. Ayrıca hemen her özelliğe sahip yüksek teknolojili en iyi robot süpürge modeli için Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultimate ve Roborock S7 Sonic Mopping modellerine göz atabilirsiniz.

Robot Süpürge Fiyatları

Herhangi bir ürün alırken tüketici için en önemli kıstaslardan biri şüphesiz fiyattır. Herkesin bütçesi ve ihtiyaçları aynı değildir. Buna bağlı olarak üreticiler de her ihtiyaca ve bütçeye uygun ürünler geliştirmektedir. Tüm bu konu ışığında robot süpürge fiyatları ile ilgili bilgi verirken dar bir aralıktan söz etmek mümkün değildir. Ayrıca her dönem fiyatların değişiklik gösterdiğini de aklınızdan çıkarmamalısınız.

Ülkemizde, şu an için, bir robot süpürge almak için minimum 3500 lira ücret ödemeniz gerekmektedir. 3500 lira civarlarında satılan robot süpürgeler giriş seviyesidir. Daha iyi güce ve özelliklere sahip ürün satın almak isterseniz bütçenizi 6000 lira seviyelerine çıkartmalısınız. En iyi robot süpürge modeli için ise 10 bin lira ücret ödemeniz gerekebilir.

Robot Süpürge hangi marka daha iyi?

Robot süpürge üretimi yapan onlarca farklı marka bulunuyor. Bu markalar şuan daha iyi marka Xiaomi ve Roborock’un kalitesi ve dayanıklılığı ile öne çıktığını söyleyebiliriz. İyi bir robot süpürge almak istiyorsanız bu iki markayı tercih listenizin başına alabilirsiniz.

Hangi akıllı süpürge almalıyım 2022?

Her geçen akıllı süpürgeler daha da yaygınlaşıp gelişiyor. Buna bağlı olarak ürün sayısı da artıyor. Ürün sayısının artması, tüketiciler için tercih yapmayı zorlaştırabiliyor. 2022 yılında iyi bir akıllı süpürge almak istiyorsanız Xiaomi, Roborock, Dyson ve Tefal gibi markaların ürünlerine göz atabilirsiniz.

En ince robot süpürge hangisi?

Robot süpürge satın alırken dikkat edilen konulardan biri, robotun inceliğidir. Robot, evin içinde koltuk ve kanepe altlarına girip bu bölgeleri de temizlemektedir. Kalın bir robot, bu bölgelere girmekte zorlanacaktır. En ince robot süpürge için Tefal RG7447 X-Plorer Serie 60 modelini inceleyebilirsiniz. Ayrıca 5,5 cm inceliğiyle dikkat çeken Xiaomi Mijia Ultra-Thin tercih edilebilir.

En iyi temizlik robotu hangisi 2022?

Evinizi temizlemesi için satın alacağınız robotun performansı yüksek ve dayanıklı olması çok önemlidir. Aksi takdirde evi iyi bir şekilde temizleyemeyecektir. Bu yüzden temizlik robotu alırken, doğal olarak, en iyi ve en uzun ömürlüsünü almak isteriz. 2022 en iyi temizlik robotu almak için Vomi, Fakir, Tefal, Roborock ve Xiaomi markalarının ürünlerine göz atın. Bu markaların temizlik robotu konusundaki başarıları tüm dünyada kabul edilmiştir.

Emiş gücü en yüksek robot süpürge hangisi?

Robot süpürgelerde emiş gücü oldukça önemli bir özelliktir. Zira emiş gücü ne kadar yüksek olursa robotun yerdeki kir, pislik gibi istenmeyen şeyleri temizleme performansı ve hızı o kadar artacaktır. Emiş gücü en yüksek robot süpürgeler Viomi S9 modelidir. Bunun dışında Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro modelinin de emiş gücü çok yüksektir. Son olarak Roidmi Eve Plus ve Roborock S7 robot süpürgelerinin emiş performansının dikkat çekici olduğunu belirtelim.

Temizlik robotu alırken nelere dikkat edilmeli?

Temizlik robotu alırken dikkat etmeniz gereken ilk husus, kullanım alanıdır. Bazı robotlar sert ve düz zeminde iyiyken halıların üzerinde pek de iyi çalışamaz. Bu yüzden evinizdeki zemine uygun bir temizlik robotu almaya özen gösterin. Alacağınız robotun şarj süresi ve kendini şarj edebilmesi de önemli özelliklerden biridir. Bazı modellerin şarj süreleri maalesef çok düşüktür. Ayrıca AWARE robotik yapay zekâ sistemi, düşme sensörü, büyük toz haznesi gibi konulara da mutlaka dikkat etmelisiniz.

Robot süpürge alırken nelere dikkat edelim?

Robot süpürgeler insan gücüne ihtiyaç duymadan kendi kendilerine temizlik yaparlar. Bu temizliği eksiksiz ve doğru bir şekilde yapabilmeleri için güçlü yapay zekâ ve sensörlerle donatılmış olmalılar. Alacağınız robot süpürgenin bu teknolojilerle donatılmış olmasına dikkat edin. Bir robot süpürgenin farklı yüzeylere göre farklı temizleme modları olması da oldukça önemlidir. Bu sayede istediğiniz her yerde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Başarılı haritalandırma yeteneği, yüksek emiş gücü, robot süpürge alırken dikkat edilmesi gereken diğer hususlardır.

Robot Süpürgelerde watt önemli mi?

Teknolojik birçok alette olduğu gibi robot süpürgelerde de belirli bir watt değeri vardır. Süpürge alacaklar bu watt değerinin önemli olup olmadığını merak etmektedir. Robot süpürgelerde watt önemlidir. Zira ne kadar yüksek watt değeri olursa ürünün motoru da o kadar güçlü olacaktır. Motorun güçlü olması da emiş gücünü ciddi şekilde arttıracaktır.

Roborock ve Xiaomi aynı mı?

Robot süpürge denince dünyada ve ülkemizde akla ilk gelen markalar Roborock ve Xiaomi olmaktadır. İki marka da bu alanda çok tercih edilmektedir. Hal böyle olunca robot süpürge alacak kişiler, Roborock ve Xiaomi aynı mı şeklinde düşünüyor. Xiaomi, Çin merkezli bir şirketken Roborock ise ABD’li bir şirkettir. İki markanın da robot süpürge modelleri tercih edilebilir. İki markanın da ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun modelini alabilirsiniz.

5/5 (1 Review)

Yorum yapın